Jak nie poddawać się mimo przeciwności?

Jak nie poddawać się mimo przeciwności?

“Stary człowiek i morze” to historia rybaka, który uważa, że wszystko, co dobre już za nim. Najgorsze jest to, że jego codzienne życie zdaje się potwierdzać to przekonanie. Czy jest nadzieja, że wydarzy się coś dobrego, a rybak spojrzy na życie z innej perspektywy i na nowo odkryje radość?

Rybak, który ma problem ze złapaniem ryby

Książka “Stary człowiek i morze” opowiada o rybaku Santiago, pochodzącym z Kuby. Mimo, że jest rybakiem nie złowił ryby już od osiemdziesięciu czterech dni. Była czas, kiedy był w swojej pracy naprawdę dobry, a w morze wypływał zawsze z chłopcem o imieniu Manolin. W związku z brakiem ryb u Santiago rodzice chłopca postanowili odesłać go do innego rybaka. Manolin przyzwyczaił się jednak do Santiago, więc postanowił mu pomóc. Każdego dnia przynosił mu kawę i jedzenie. Dał mu także nadzieję na lepsze jutro. Dzięki chłopcu rybak mimo braku udanych połowów nadal wypływał w morze nie tracąc wiary. Któregoś dnia udaje mu się złowić ogromnego marlina. Ryba jednak nie daje za wygraną i ciągnie w drugą stronę. W drodze powrotnej z połowu mimo przeciwności starszy pan się nie poddaje. Jest głodny, zmęczony i zrezygnowany, ale uparty, żeby dowieźć rybę do brzegu. Czy mu się to uda? A może tu nie chodzi o rybę samą w sobie, tylko o fakt, żeby się nie poddawać mimo przeciwności?

Walka z samym sobą

W książce rybak walczy z rybą, ale czy naprawdę to jest tematem powieści? Tak naprawdę książka ta pokazuje walkę głównego bohatera z samym sobą i swoimi słabościami. Udowadnia, że nawet w najtrudniejszym położeniu nie warto tracić nadziei. Bo gdy wiara jest w nas, czasem wystarczy sekunda, by los się odwrócił. Jest to książka o tym, że czasem dzięki przeciwnościom dowiadujemy się wielu rzeczy o sobie samych, których nigdy byśmy nie odkryli w czasach radości i spokoju. Santiago udowodnił, że mimo wieku i tego, że przez jakiś czas jego praca nie przynosiła efektów wciąż warto w niego wierzyć. 

O autorze

Ernest Hemingway był amerykańskim pisarzem. Oprócz wyżej wymienionej książki napisał m.in. “Słońce też wschodzi” oraz “Komu bije dzwon”.